Beslenme ve Diyet Polikliniği

T

Dilay Gönen

BESLENME ve DİYET
UZMANI

Özel Düzce Göz Tıp Merkezimizimizde beslenme ve diyet alanında konusunda uzman kadrosuyla poliklinik hizmeti verilmektedir.

Detaylı bilgi için 0380 524 50 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Dilay Gönen Beslenme ve Diyet Düzce

Beslenme ve Diyet Polikliniğinde Sunulan Hizmetler

Beslenme ve Diyet bölümümüz tıp merkezimizde hizmet vermektedir. Birimimizde toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturmak ve hastaların iyileşme sürecini destekleyecek beslenme ve diyet hizmetleri sunulmaktadır.
Beslenme ve Diyet bölümümüz alerji-besin intoleransı, diyabet ve gebelik durumlarına özgü beslenme planları ile kilo yönetimi programları oluşturulmakta, yeme bozuklukları ve obezitenin tanı ve tedavisine de yer verilmektedir.

Spor fiziksel olarak performans gerektiren bir aktivitedir. Performansın yüksek seviyede kullanılması için düzenli antrenman yanında sağlıklı, düzenli ve kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme planının yapılması ve uygulanması çok önemlidir.
Diyetisyenimiz sporcunun yaptığı spor dalını, vücut komposizyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlar ve takibini yapar. Sporcuların hem antrenman dönemlerinde, hem müsabaka öncesi ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarını belirleyip, beslenme programını düzenler. 

Gebelik süreci ve emzirme döneminde annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Hamile kişilerin gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması birçok riski ortadan kaldırır. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olacaktır. Beslenme ve diyet uzmanı bu dönemlerde anne ve anne adaylarının beslenmesini planlar, eğitimini yapar ve takip eder.

Diyabet tedavisinin temelini sağlıklı beslenme oluşturur. Diyabet hastalığının komplikasyonlarının oluşmasını engellemek, tedavinin devam edebilmesi ve yaşam kalitesinin artması açısından diyabetli kişiye özel beslenme tedavisi, eğitimi ve takibi, beslenme ve diyet uzmanı tarafından oluşturulur.

Modern çağın hastalıkları arasında yer alan obezite, vücutta yol açtığı problemlerin yanı sıra birçok ölümcül hastalığın oluşumunda rol oynaması nedeniyle insan yaşamını tehdit eden ciddi bir sorundur. Genel anlamda obezite hastalığı, vücutta yağ kütlesinin kas, iskelet ve su gibi yağsız kütleye oranla aşırı miktarda artması durumudur. Bir başka deyişle boy uzunluğuna oranla vücut ağırlığının normalin üzerinde olmasıdır. Aşırı yağ dokusuna bağlı olarak gelişen insülin direnci ve diyabet gibi pek çok kronik hastalığın birincil nedenlerinden bir tanesi olan obezite, çoğu zaman diyet ve destekleyici zayıflama yöntemleri ile önüne geçilebilen bir hastalıktır. Fakat şişmanlık seviyesinin çok yüksek olduğu ve yüksek risk altında olan obezite hastalarında hekim önerisi doğrultusunda mide küçültme ameliyatı, tüp mide ameliyatı, gastrik bypass gibi obezite cerrahisi yöntemleri ile de tedavi uygulanabilmektedir.

Günümüzde insanlar sağlıklı yaşamın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini anlamışlardır. Bu bakımdan sentetik ilaçlar yanı sıra doğal besin kaynaklarından hazırlanmış birçok doğal ürünü de hem hastalıklara karşı daha dirençli olmak ve hem de hasta iseler tıbbi tedavilerini güçlendirmek maksadı ile kullanmaktadırlar. Bu tür doğal ürünlerin birçoğunda gerçekten tedaviyi destekleyici, bünyeyi kuvvetlendirici özellikler mevcuttur. Ancak, özellikle hazırlanmasındaki dikkatsizlik ve kullanıcının hangi ürünü, nasıl kullanması gerektiği hakkındaki bilgisizliği dolayısı ile bazı durumlarda doğal ürün kullanmak faydadan çok zarar verebilmektedir. Batılı ülkelerde bu tür ürünlerin imalatı ve halk tarafından tüketimi kurallarla belirlendiğinden bu toplumlar doğal kaynaklardan daha sağlıklı bir şekilde yararlanma imkanına sahip olmuşlardır.

Ülkemizde ise çoğu, konu hakkında herhangi bir bilgi birikimi ve becerisi olmayan insanlar tarafından hazırlanıp insanımızın istifadesine sunulan bu ürünler, bazı durumlarda faydadan çok zarar oluşturmaktadır. Hastanın durumunu bilmeyen, doğal ürünün yan etkisinden haberi olmayan insanlar tarafından hazırlanan ve çoğu zaman yeterli dikkat ve özenle toplanıp muhafaza edilmeyen bu ürünlerin aktarlar marifeti ile veya sorumsuz bir takım insanlar tarafından medya vasıtası ile insanların kullanımına sunulması bazı mahzurları da birlikte getirmektedir. Ülkemizdeki bitki florası çok zengin olup, bitkisel kaynaklar açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Bu bakımdan, insanlarımızın bitkisel ürünlerden istifade etme arzusundan daha tabii bir şey düşünülemez. Ancak bu tür ürünlerin usulüne göre, işin uzmanları tarafından hazırlanıp, tıbbi kontrol altında insanlara sunulması gerekmektedir.

Her yaşta sağlıklı olmak için, bulunulan yaşın besin gerekliliklerini bilerek beslenmek gerekir. Beslenme ve diyet uzmanları yaş ve dönemsel özelliklere göre beslenme ve diyet programları oluşturur.

Vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla daha az olmasına zayıflık denir. Kilo almak için rastgele seçilmiş kalorisi yüksek, besin değeri düşük bir beslenme planı değil, yeterli ve dengeli bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olan şişmanlık ya da diğer adıyla obezite; günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Birçok kronik hastalık arasında obezite, tedavi olasılığı yüksek olan durumlardan biridir.

Kişiler için geliştirilen beslenmenin sağlıklı, yeterli ve dengeli olması için bireye özgü planlanması gerekir. Her bireyin günlük enerji ve besin ögesi ihtiyacı farklıdır. Diyetisyenimiz cinsiyet, vücut ağırlığı, hastalık durumu, kan bulguları, sosyal çevre ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak bir beslenme programı oluşturmaktadır.

Besin alerjileri, bebeklik döneminden başlayarak insan hayatını etkilemektedir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin beslenmesine, çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmelidir. Beslenme ve diyet uzmanları bireylerin besin alerjileri nedeniyle diyetlerinden çıkardıkları besinlerin, yetersiz ve dengesiz beslenme durumuna yol açmaması için bireylerin sağlıklı şekilde beslenmesini planlar.

Yeme bozukluğu tedavisinde amaç; bozulmuş yeme davranışını değiştirerek yemek konusuna farklı bir yaklaşım getirmek ve yeni bir yeme düzeni kurmaktır. Diyetisyen yeme bozukluğunun tanımlanmasında, tedavisinde, izlenmesinde, hastanın desteklenmesi ve rehabilitasyonunda multidisipliner ekip içerisinde çalışırlar.

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve fiziksel aktivite durumuna göre hedef kilosuna ulaşmış kişiler beslenme ve diyet uzmanımız tarafından kilo koruma programına alınır. Bu program ile verilen kiloların geri alınması önlenir ve kişinin ideal kilosunu koruması sağlanır.

Beslenme ve Diyet Poliklinik
Beslenme ve Diyet Poliklinik

"Hayatta sahip olduğunuz en önemli şey sağlıktır!"

2007'den bugüne sizlerleyiz...

Bize Ulaşın

Kültür Mah. 718 . Sok. No: 22/5
(Yunus Market Arkası)
Merkez / DÜZCE, PK 81010

0380 524 50 54

Çalışma Saatleri
  • Pazartesi-Cuma : 08:00-17:30
  • Cumartesi : 08:00-17:30
  • Pazar : Sadece Acil Çağrı